Jedinečná vila Münz v Brně má novou zahradu

Zahrada této jedinečné vily dostala profesionální péči a nové výsadby. Je nám ctí, že jsme mohli být u toho a zajistit pro tuto výjimečnou zakázku veškerý rostlinný materiál.

Agro Tuřany

 V roce 2014 se uskutečnila náročná rekonstrukce zahrady, která je díky svému pojetí jedinečnou. Úpravou prošly kompletně terény a samozřejmě celé výsadby se širokým sortimentem rostlin z celé Evropy. Cílem bylo nahradit již dožívající stromy a keře za mladé a vitální rostliny stejných druhů, jaké byly dříve vysázeny.

Vila Münz je krásná funkcionalistická stavba, kterou v minulém století navrhl architekt Arnošt Wiesner. Představuje jedinečný objekt klasické prvorepublikové architektury, který po nové úpravě uspokojí i potřeby náročného obyvatele v 21. století. Vila reprezentuje nejstarší díl skládanky, tvořící skupinu Wiesnerových staveb, které navrhoval pro tehdejší bohaté židovské průmyslníky a bankéře.

Agro Tuřany

Rekonstrukce zahrady měla přísné nároky

Návrh na realizaci oprav předložil profesor pro zahradní a krajinářskou architekturu prof. Ing. Ivar Otruba, CSc. Vycházel přitom z historických podkladů původní architektonické úpravy z roku 1928. Jedním z jeho hlavních požadavků bylo zachování některých vzrostlých stromů, aby zahrada i po rekonstrukci působila přirozeným dojmem staré zahrady.

Výběrové řízení na rekonstrukci zahrady vily Münz vyhrála brněnská společnost Cercis s.r.o., která se specializuje na kompletní úpravy pozemků. Majitel této společnosti, Ing. Petr Klíma, Ph.D., k tomu říká: „Jako hlavní terénní prvek celé zahrady byly navrženy terasy vytvořené z přírodních dubových pražců, které zpevňují svažitý terén. Dále byly zhotoveny některé drobné stavby jako dětské hřiště, relaxační zákoutí, a to vše ve stylu navozujícím nádech staré zahrady.“

Agro Tuřany

V zahradě najdete rostliny z celé Evropy

Architekt zahrady prof. Ing. Ivar Otruba, CSc., kladl při návrhu projektu velký důraz na přesnost dodání sortimentu a zejména na kvalitu každé jednotlivé rostliny. „Pro potřeby realizace jsme společnosti Cercis s.r.o. dodávali široký sortiment rostlin z celé Evropy. Zajímavostí byla například dodávka růží v druzích, které se dnes již prakticky nepěstují. Zároveň byla každá námi dodaná rostlina pod náročným drobnohledem investora a byl kladen důraz na včasný termín dodání rostlin,“ vysvětluje Ing. David Podhorský, vedoucí obchodu okrasné školky společnosti AGRO Brno-Tuřany, a.s., která pro projekt rekonstrukce zahrady vily Münz dodávala rostlinný materiál. Z produktů, které nabízí AGRO Brno-Tuřany, a.s., byly použity převážně keře ve vyšší kvalitě. Významné bylo také větší množství jalovců v mnoha druzích, několik atypických solitérních stromů a část trvalkového sortimentu.

Agro Tuřany

 

Podle Ing. Petra Klímy, Ph.D. proběhla realizace zahrady v plánovaných termínech a ke spokojenosti nejen prof. Ing. Ivara Otruby, CSc., ale zejména nového majitele. Pro úspěch byla důležitá vysoká profesionalita v průběhu celého projektu. A to od prvních zemních prací, přes likvidaci starých stromů, tak i při budování automatického závlahového systému. Nakonec jeho účinnost se prokázala zejména v průběhu letošního tropického léta.

Ing. Petr Klíma, Ph.D., si pochvaluje spolupráci se společností AGRO Brno-Tuřany, a.s.: „Se společností AGRO Brno-Tuřany máme dlouhodobě nadstandardní vztahy a využíváme jejich služeb při realizaci mnoha zahradnických projektů. Při veškeré komunikaci jsou navíc velmi vstřícní a aktivní,“ popisuje vzájemnou spolupráci.

Agro Tuřany

Historie Vily Münz

Architekt Arnošt Wiesner se seznámil s Eduardem Münzem při budování České banky Union. Vypracováním projektu na stavbu rodinné vily v Hroznové ulici č. 19 byl pověřen v roce 1924. Stavba byla dokončena roku 1926. Münzovi ve vile bydleli do začátku války. V roce 1940 Eduard Münz zemřel a vila byla zabavena. Od té doby se v ní vystřídalo několik vlastníků. Současným majitelem je brněnský investor Igor Fait, kterému například patří i replika Zemanovy kavárny.

17. Srpen 2015

Sdílejte s přáteli